Evkaliptus na steblu
IZVOR: Avstralija in Tasmanija.
VIŠINA: Rastline dosežejo različne višine. Letno naj bi zrasla nekje med 30 in 40cm. Z rezjo pa lahko vzdržujete željeno višino. Obrezovanje in oblikovanje je priporočeno izvajati v spomladanskih mesecih.
Nega lončnice evkaliptus
SVETLOBA: Potrebuje veliko svetlobe. Tudi direktna svetloba rastlini ne bo škodila.
ZALIVANJE: Potrebuje konstantno vlažen substrat. Zato zalivajte cca 1-2x na teden, poleti pa celo do 2x na dan v manjših količinah. Zanašati se morate predvsem na lasten občutek. Najlažje preverite potrebo po zalivanju kar s prstom. Manj zalivanja potrebuje v zimskih mesecih. Takrat zalivajte le, ko se zgornja plast substrata posuši. Zelo pozorni morate biti pri zalivanju na to, da odvečna voda ne zastaja na dnu okrasnega lončka, saj bi v tem primeru prišlo do gnitja korenin.
TEMPERATURA: To je najodpornejša vrsta evkaliptusa. Za optimalno rast poleti potrebuje nekje med 20 in 25 o C, pozimi pa lahko za krajše obdobje prestane tudi do -15 o C. Vendar kljub temu rastline, ki so v lončku čez zimo postavite v svetel zavarovan prostor, ki naj ima med 13 in 15 o C. Nikakor pa ne na okensko polico nad radiator. V tem primeru se vam bo rastlina po vsej verjetnosti posušila. Dobro se počuti v svetlih kletnih prostorih ali zaprtem letnem vrtu. V primeru, da imate rastlino posajeno na prostem jo morate obvezno zavarovati pred pozebo.
GNOJENJE: Za hitrejšo in bujnejšo rast gnojite z gnojilom za lončnice, kar 2 krat mesečno. Izogibati se je potrebno le gnojil, ki vsebujejo fosfat, saj ga evkaliptus ne prenaša. Uporabite lahko gnojilo za okrasne lončnice, na katerem so tudi vsa navodila. V zimskih mesecih lahko to opravilo tudi izpustite, saj rastlina v tem obdobju miruje in ne raste.
OSKRBA: Na začetku je rastlino potrebno stalno opazovati in se ji prilagajati v smislu lege, osvetlitve, temperatur in vlage. Ko se rastlina ustali in ugotovimo kje ji najbolj ustreza ne zahteva več veliko. Med rastjo je potrebno rastlino le presaditi, gnojiti in obrezovati. Najbolj pomembno pa je, da ji damo veliko ljubezni in jo imamo radi. ?
TOKSIČNOST: Je toksičen.
POSEBNOSTI: Potrebuje redno zračenje. Ko zračimo pozimi je potrebno rastlino zavarovati pred prepihom. V času ogrevanja stanovanj moramo poskrbeti, da ni rastlina v neposredni bližini radiatorja. Poleti, ko so temperature višje, jo lahko postavimo tudi na prosto, vendar se izogibamo močnemu dežju in vetru.
NASVET: V zimskem času se rastlina bolje počuti na nekoliko nižjih temperaturah 13 – 15 stopinj C. V nekaterih primerih, ko so rastlino postavili v stanovanje na 20-22 stopinj C, se je pričel sušiti. Kar pomeni, da je to za rastlino prevelik šok, saj potuje na precej nižjih stopinjah. Priporočamo postopno prilagoditev.